www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Руския език-диалект на Българския


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Руския език-диалект на Българския
Varvarina
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 115
Участник # 649
Дата на регистрация: 5-November 06



Ето една статия, която е интересна и показателна. На руски е, който прецени и има възможност може да я преведе.

Вот, к примеру, что говорит доктор филологических наук, ведущий научный сотрудник Российской Государственной библиотеки, профессор Татьяна Миронова: в современном русском языке более 55 процентов слов – церковнославянские. И грамматика у нас общая, процентов на 70. Большинство из нас даже не догадывается, что говорит на чистом церковнославянском, используя привычные слова и обороты.

Ей вторит профессор В. Троицкий: по исследованию лингвистов, 55 процентов русского языка восходит к церковнославянскому.

А вот, что по этому поводу говорит Церковь. Епископ Иларион (Алфеев): Церковнославянский язык отличается от русского только некоторыми грамматическими формами, семантикой отдельных слов и словосочетаний, особенностями синтаксиса, который в славянском языке чаще всего копирует греческий синтаксис, и небольшим количеством слов (несколько десятков), отсутствующих в современном русском языке. На освоение этого материала требуется не так уж много времени и сил.

Для тех, кто не знает, следует объяснить, что церковнославянский язык возник на основе древнеболгарского путем переводов на него с греческого Библии и других религиозных книг, осуществимых славянскими просветителями Кириллом и Мефодием в IX веке, но, в целом, это фактически — древнеболгарский язык.

http://reconkista.ru/russkiy-yazyik-dialekt-bolgarskogo/
PM
Top
Елтимир
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 17 492
Участник # 4 721
Дата на регистрация: 16-July 12



Напълно съм съгласен. Но не е само руския език. За сръбския казват, че е завален български. А веднъж един от участниците в тоя форум в колата си ми пусна диск с украинска музика. Ами тя си беше направо на български език! И все пак моята мечта почна да се сбъдва. Руснаците макар с неохота, но вече признават духовното върховенство на България. Изглежда почнаха да осъзнават, че без Българите Русия няма да я бъде.


--------------------
PM
Top
Ванина
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 556
Участник # 5 217
Дата на регистрация: 27-January 13



Един день кога бяхъ безутешно тъжна, до толкова тъжна, че си помислихъ че и на оня святъ няма се утеша и единъ човекъ ме срещна на улицата и ми изпя една песенъ на църковнославянски. Мелодията я усетехъ много, много древна. Основата й идеше отъ Македония. И чакрите ми какъ баха разбъркани се подредиха и азъ се докоснахъ до Небето и разбрахъ че грешно съмъ си помислила че няма утеха. Има, има утеха за безутешните, това бе посланието на песента. Много му благодарихъ на човека и го запитахъ отъ къде е тази песенъ, не бяхъ чувала такава въ Православната църква. И той ми каза че е Православана. Заговорихме се. Каза че влиянието е отъ византия. Аз: Ами какъ? Тя песента звучи много древно Македонско, тя си е наша тая песенъ. А той нещо заговори въ духа на интернационализма, несъзнателно го прави човека, че видишъ ли народите така се умешватъ че не знаешъ кой отъ кого е взелъ. Стана въпрос за произхода на църковнославянскиятъ езикъ и той изреди, прехвърли някви версии, за мене мътни та не ги запомнихъ. И накрая озарение. Той изказа че църковнославянскиятъ език произлязълъ отъ Македония и самъ се усмихна.
PM
Top
Ванина
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 556
Участник # 5 217
Дата на регистрация: 27-January 13



А украинските народни песни наистина звучатъ като че са поредна областъ отъ България. Следъ многото ровения изъ световна поеврейчина музика, ужъ национални, ала чалгазирани и клсикоирани уеднаквени народни музики, намерихъ чиста автентична Украинска музика. Песните успяхъ да си ги кача но записите са съкратени, че за пълните трябваше да се плаща. Та азъ си направихъ папка Украинска народна музика. Мога да ти я пратя ако искашъ Елтимире, та и който иска ще му я пратя.
PM
Top
Елтимир
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 17 492
Участник # 4 721
Дата на регистрация: 16-July 12



Църковнославянски език няма. Има старобългарски. Църковнославянски народ няма. Има Български народ. Значи няма как един език да бъде приписан на несъществуващ народ. Още по съветско време академик Дмитрий Лихачов писа че съвременният руски език е образуван върху основата старобългарския. Най-великите руски писатели - Достоевски, Тургенев, Лев Толстой са от български произход. И нещо любопитно. Англичаните не разбират староанглийския език. Ние нашия старобългарски си го разбираме. Особено тези, които познаваме диалектите.
За песните, благодаря за предложението, Ванина. Но напоследък музика почти спрях да слушам. Нещо не се чувствам добре и през повечето време лежа и си мисля. Имам някъде украински песни, но не ми се търси из архива, а той е огромен. Но питай В., той има поне един диск с такива песни. Не е нужно да плащаш на украинските евреи за нашата си музика.


--------------------
PM
Top
Ванина
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 556
Участник # 5 217
Дата на регистрация: 27-January 13



Да, няма църковнославянски езикъ. Има старобългарски. Че го казахъ така е рутинно. Това е ужасенъ навикъ на стадното мислене. Ние хората кога рутинно я караме, лесно ни управляватъ въ слово и мисълъ. И евреите, които са въвели термина "църковнославянски" знаели са какво правятъ, цельта е да изпразватъ отъ къмъ мисълъ, че да ударятъ въ Корените ни. Та трябва за всяка дума и стъпка да се замислямъ кое ми е внушено, и кое истинно. Но не е лесно, много рутини има още за чистене.
PM
Top
Елтимир
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 17 492
Участник # 4 721
Дата на регистрация: 16-July 12



Много има за чистене, Ванина. Но Защита има и Отпорът срещу враговете ни бъде страшен.
Може би не му е мястото тук, ама ми се ще да разкажа за един сън, който се повтаря вече няколко пъти. Сънувам, че съм умрял и идват 12 здрави мъже, облечени в черно. Носят ковчег, поставят ме в него и ме носят в планината. А там ни чакат 12 беловласи старци, целите в бяло. Сложиха в едната ми ръка меч, в другата щит. На гърдите ми сложиха жезъл Отстрани поставиха лък, стрели и копие. И съдове. После захлупиха предварително иззиданата гробница с каменна плоча. Нека не казвам какво пишеше на нея. Коленичиха, казаха каквото трябваше и си тръгнаха. Това беше Съветът.
Знам, че няма до тогава да съм жив. Но знам, че България ще се възроди.


--------------------
PM
Top
Махайра
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 304
Участник # 5 141
Дата на регистрация: 19-January 13



QUOTE (Елтимир @ 9.9.2013, 16:42 )
Много има за чистене, Ванина. Но Защита има и Отпорът срещу враговете ни бъде страшен.
Може би не му е мястото тук, ама ми се ще да разкажа за един сън, който се повтаря вече няколко пъти. Сънувам, че съм умрял и идват 12 здрави мъже, облечени в черно. Носят ковчег, поставят ме в него и ме носят в планината. А там ни чакат 12 беловласи старци, целите в бяло. Сложиха в едната ми ръка меч, в другата щит. На гърдите ми сложиха жезъл Отстрани поставиха лък, стрели и копие. И съдове. После захлупиха предварително иззиданата гробница с каменна плоча. Нека не казвам какво пишеше на нея. Коленичиха, казаха каквото трябваше и си тръгнаха. Това беше Съветът.
Знам, че няма до тогава да съм жив. Но знам, че България ще се възроди.

Близо до Светилището?
PM
Top
Махайра
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 304
Участник # 5 141
Дата на регистрация: 19-January 13



QUOTE (Елтимир @ 9.9.2013, 13:17 )
Напълно съм съгласен. Но не е само руския език. За сръбския казват, че е завален български. А веднъж един от участниците в тоя форум в колата си ми пусна диск с украинска музика. Ами тя си беше направо на български език! И все пак моята мечта почна да се сбъдва. Руснаците макар с неохота, но вече признават духовното върховенство на България. Изглежда почнаха да осъзнават, че без Българите Русия няма да я бъде.

Сетих се, за думата хлапаци, на украински е хлопци. Хлапак - хлопец. smil4334ad1724132.gif
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020